
Lenam Malmberg använder blandteknik; collage, foto, teckning/målning med akryl, kol, akvarell, krita, tusch.
Lenam fick tinnitus när hon var tonåring. Då, i början av 1990-talet, var det inget man pratade om.
– Jag var rädd eftersom jag inte visste vad det var och hur jag fått det. Jag förstod inte vad som hände, det var aldrig tyst, ljudet lämnade mig aldrig i fred. När jag försökte prata med någon om det betraktades det som konstigt. Jag förstod att man skulle bita ihop och uthärda.

Nu är hon 46 år och har fått ett annat perspektiv på det ständiga ljudet. Hon är tacksam att det numera finns kunskap om tinnitus och att det finns hjälp och stöd.
– Jag har lärt mig samexistera med den. Det har inte varit lätt men jag har klarat det med hjälp av andra.
Skapandet är en ventil när det är jobbigt.
– När jag kommer in i ett målarflow ger den ett lugn och fokus.
Medlemskap i Hörselskadades Riksförbund har också hjälpt henne. Lenam bor i Linköping och är med i föreningen där. Det finns en Tinnitusgrupp i distriktet som hon har haft mycket kontakt med.
I november ordnade hon tillsammans med föreningen och distriktet en utställning ”Tinnitus – ett intersubjektivt mysterium” i Trädgårdsföreningen i Linköping.
– Det är ett kreativt sätt att bjuda in andra att dela sina reflektioner kring tinnitus, säger hon.
– Intill konstverken kunde besökarna prata om tinnitus och ställa frågor till representanter från Tinnitusgruppen. Det blev en fin balans mellan den personliga upplevelsen och den faktamässiga informationen. Jag är väldigt tacksam att vi kunde göra detta och att det blev så bra, vi fick positiva omdömen från besökarna, berättar Lenam.
– Flera berättade att även de målar för att hantera olika hörselproblem och det fanns också intresse att prova på skapande. Min förhoppning är att ordna hörselsmarta workshops i bildskapande framöver, säger hon.
Att det ska vara hörselsmart är en självklarhet för Lenam sedan hon själv förstått betydelsen av god ljudmiljö och olika typer av stöd och hjälpmedel. Hon har en liten hörselnedsättning och har svårt att höra när det är störande ljud omkring henne. Hon blir ofta hörseltrött.
Anteckningsstöd på en universitetsutbildning blev en aha-upplevelse.
– Då förstod jag hur mycket jag missat och hur mycket energi jag använder för att höra.
En del läsare har kanske pratat med Lenam Malmberg i telefon. Hon jobbar nämligen även som gåvoförmedlare för HRF några timmar i veckan, ett uppdrag hon trivs väldigt bra med.