För att stärka distrikten införde HRF:s förbundsstyrelse, FS, i våras ett fadderskap där varje ledamot särskilt ansvarar för kontakten med två distrikt. Britt Edoff ansvarar för kontakten med Dalarna.

– Det har varit en gemensam insats från FS och förbundskansliet, säger hon.
– Som kontaktperson för distrikt Dalarna kommunicerade jag under sommaren mer direkt med aktiva förtroendevalda i föreningarna men mest intensivt med de fem i den arbetsgrupp som utsågs vid ordinarie årsmötet.
Ett extra årsmöte planerades till 6 september i Borlänge med inriktningen att också förmedla distriktens viktiga roll för HRF eftersom det är dessa som har kontakt med regionerna där ansvaret för hörselvården ligger.
– Under tiden dök det upp ett namn på en person, Catherine Maxdotter, som nyligen flyttat in till Borlänge och som har ett gediget förflutet inom föreningsverksamhet. Jag kontaktade henne och hon var beredd att anta uppdraget som ordförande.
Vid mötet i september deltog även förbundsordförande Jonas Sahlberg som mötesordförande och Maud Holmberg, informatör som jobbar med organisationsstöd på förbundskansliet.
– Maud berättade om det stöd som kan att ges inför en ”omstart” inom distriktet och föreningarna, säger Britt.
– I sin dragning vävde hon också in massor av hörselsmarta tips och påminde om allt tillgängligt informationsmaterial och vägledning som finns på webben, bland annat på Hörnet.
Hur många kom och hur gick diskussionerna?
– Det var cirka 40 deltagare inklusive presidium. En majoritet var medlemmar och förtroendevalda i föreningarna och så var det några övriga som på plats fångades upp som nya HRF-medlemmar, säger Britt Edoff.
Finns det några lärdomar att dra för andra distrikt?
– Ingen kan göra allt men alla kan göra något. Det är när vi kommer tillsammans i förbund, distrikt och förening med medlemmen i fokus, som det ger resultat. Kommunikationen är så viktig!
– Vi hade ett också förmöte med arbetsgruppen för att sammanfatta och bekräfta det som sagts under planeringsgruppen innan inbjudna kom, vilket jag tror var väldigt viktigt.

Catherine Maxdotter, 68, från Borlänge har varit medlem i HRF i cirka 10-15 år och var tidigare aktiv i Gävleborgsdistriktet innan hon flyttade till Dalarna. Hon är också aktiv i bland annat Hyresgästföreningen och ABF.
– Jag är en föreningsmänniska ut i fingerspetsarna.
– Jag har haft hörapparater i cirka 20 år. Det är en ärftlig hörselskada som kan ha förvärrats av arbete som sättare i bullriga tidningstryckerier på 1980-talet, säger hon.
Hur ser du på framtiden för distriktet?
– Det är för tidigt att säga. Jag har precis kommit in i det här och vet inte tillräckligt om hur det har fungerat tidigare och vi ska ha styrelsemöte också.
– Min förhoppning är att vi ska kunna fördela arbetet mellan oss och jag vill även försöka engagera fler, inte bara de som är med i styrelsen.
– Vi kommer också att behöva stöd från förbundet. Bland annat har Britt sagt att hon kan ställa upp med råd. Det behövs.