Partiledardebatterna kommer att kunna ses med undertext på riksdagens webbplats. Foto: Linnea Bengtsson
Hörselskadades Riksförbund har fört en lång kamp för att riksdagen att texta videos på sin webbplats.
– Riksdagen begår lagtrots, konstaterade förbundsordförande Jonas Sahlberg i samband med Funktionsrättsriksdagen i april i år och syftade på den så kallade DOS-lagen, lagen om tillgänglighet till digital offentlig service, som infördes 2020.
Att det nu införs AI-undertextning ser han som ett steg i rätt riktning.
Det handlar om riksdagens direktsändningar från öppna sammanträden. Sändningarna publiceras i efterhand som videor i webb‑tv‑arkivet. Dessa videor kommer successivt att förses med undertexter.

Undertexterna läggs till efter publicering. För kortare videor kan de finnas på plats inom cirka tio minuter, medan längre debatter kan dröja omkring en timme, uppger riksdagen.
Införandet sker stegvis och i första hand omfattas ett urval av nya videor från den 11 juni 2026. Det ges inga besked om när direkttextning kommer att införas.
– Vi är inte nöjda förrän hundra procent, både de som direktsänds och de som sparas, är textade med godtagbar kvalité, säger Jonas Sahlberg.
Att saken dröjt uppges delvis bero på långdraget arbete för att få AI-textning som är felfri. Riksdagsförvaltningen har med hjälp av tal-till-text‑modeller från Kungliga bibliotekets datalabb, KB‑labb, tagit fram ett system som nu används för att producera undertexten. En av modellerna, KB‑Whisper, är tränad på över 50 000 timmar ljud och transkriberingar, varav nästan 25 000 timmar kommer från riksdagens öppna data. Det gör modellen särskilt anpassad till svenska språket och den terminologi som används i riksdagens arbete. Resultatet kan ni se om ni klickar igång en sändning på riksdagen.se. Undertexten är påslagen som förval.